Liter energie?

Autor: Natália Tvrdá | 4.6.2015 o 13:35 | Karma článku: 5,02 | Prečítané:  718x

Scenár rovnaký. Popoludnie. Koniec vyučovania. Hlúčiky detí. Niektoré smer supermarket. Takmer každý školský deň, keď sa ocitnem v tomto čase v obchode, ktorý je na ceste medzi školou a sídliskom všimnem si školákov.

V košíku prevažujú  čokoládové tyčinky, chipsy a nanuky. Nečudujem sa. Veď aj my sme peniaze na desiatu od rodičov nikdy neutratili za ovocie. Okrem týchto typických detských zložiek nákupu tam často vidieť  aj niečo iné.

Energetický nápoj. Najlepšie litrová fľaša.

Prvá veta jeho popisu obsahuje:...pre dospelé osoby so zvýšenou fyzickou a psychickou záťažou... Nakupujúci, ktorých vídam ja sú v rozmedzí 6 - 10 rokov. Prvý stupeň  základnej školy. Načo potrebujú tieto deti umelo dodať energiu? Na to, aby dokázali dlhšie sledovať  monitor? Samozrejme, nechcem tým povedať, že všetky deti trávia priveľa času pasívne. Ale aj tak. Na to aby si dieťa napísalo domáce úlohy, bicyklovalo sa, alebo hralo futbal má predsa dosť vlastnej energie! Alebo je niektoré z nich šoférom na dlhú trasu, učí sa na skúšku do rána, alebo potrebuje zarábať peniaze do noci?

Vo výpočte osôb Neodporúča sa sú prvé deti. Rozmýšľam, stačí to?

Ďalšie upozornenie z obalu - doporučené dávkovanie maximálne 500 ml denne. Pri litrovej fľaši  dieťa príme 320 mg kofeínu. Pre porovnanie, to predstavuje približne 4 šálky kávy!

Nezabúdajme, že kofeín je návykový a môže spôsobovať podráždenosť. Väčšie množstvá energetických nápojov môžu dokonca viesť k  búšeniu srdca, zaťaženiu  žalúdka a narušeniu  psychickej rovnováhy. Rodičia, ktorí sa večer snažia márne dostať dieťa do postele, by mali skúsiť zistiť, na čo míňa vreckové. Iste, asi  je to tým, že chce dopozerať film. A predsa, nikdy sa mu ešte nechce spať. Ale možno mu koluje v žilách aj umelá energia..

Nemyslím si, že by sa niekedy uvažovalo o zákaze predaja maloletým, ale aspoň malá osveta by nezaškodila.

Dieťa už platí a nikto sa nepočuduje. Veď zákaz predaja tu nie je. Ale tvárili by sme sa rovnako, keby sme ho stretli  s objednávkou:  „štyri pressá“?

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?